I KONFERENCJA DLA MŁODZIEŻY DIETA-TRENING-MOTYWACJA 25 kwietnia 2018 r.

Aktualności

W budynku Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie Nauczyciele z Zespołu Promocji Zdrowia zorganizowali pierwszą konferencję dla uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych. Ilość miejsc była ograniczona, a te szkoły, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, sprawiły nam swoją obecnością ogromną radość. Uczniowie pozytywnie ocenili całe przedsięwzięcie.

Dlaczego? Jest bowiem duża szansa na to, że wszystko co zaprezentowaliśmy, zmieni sposób myślenia i postrzegania zasad zdrowego odżywiania, a także pozwoli zrozumieć wpływ diety na pracę mózgu i uczenie się oraz zmotywuje do aktywności fizycznej.

Frekwencja była fantastyczna! Uczniowie z siedmiu szkół podstawowych z Bolechowa, Czerwonaka, Koziegłów, Rogoźna i Murowanej Gośliny wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście to ponad 160 osób.

Dodatkową i nietypową

atrakcją okazało się badanie składu ciała najnowszym urządzeniem InBody. Każdy uczestnik konferencji mógł bezpłatnie pod okiem dietetyka i trenera uzyskać informację o stanie swojego ciała i kondycji.
Impulsem do zorganizowania konferencji stał się program Dieta-Trening-Motywacja prowadzony w Zespole Szkół w Bolechowie wśród naszych uczniów i nauczycieli. 
Starołacińskie przysłowie mówi „ Mens sana in corpore sano”, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch. Komponentami „zdrowego ducha” są: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i niewątpliwie motywacja, która jest konieczna do zmiany nawyków niezdrowego stylu życia. Oto klucz do zmiany!
Program konferencji był bardzo urozmaicony. Pani Dyrektor szkoły, Beata Strama opowiedziała na początek o swoich zmaganiach „z kilogramami” i własnym przykładem potwierdziła skuteczność diety, treningu i motywacji. 
Pierwszy wykład, zaciekawiał już samym tytułem, ”W oparach diety” przedstawiła pani Agnieszka Ludwiszewska, dietetyk i nauczyciel przedmiotów „żywieniowych” w naszej szkole.  Uczniowie dowiedzieli się o  zasadach   prawidłowego  żywienia, ale przy okazji zrozumieli, że warto zacząć zmiany od małych kroków, stopniowo, bez zniechęcania się pierwszymi niepowodzeniami.
Z kolei pani Iwona K. Ellert, nauczyciel biologii i neurologopeda, w zabawny sposób opowiedziała o mózgu nastolatka i przygotowaniu „Zupy dla mózgu”, aby lepiej funkcjonował, nie tylko podczas nauki. Za każdą literą wyrazu ZUPA kryły się istotne, naukowo udowodnione, wskazówki i informacje.
Hitem okazała się kuchnia motywacyjna zademonstrowana przez uczniów 2 klasy Technikum Żywienia naszej szkoły. Paweł Stocki i Wojtek Hildebrański, obaj wysportowani uczestnicy szkolnego programu Dieta-Trening-Motywacja, na oczach widzów przygotowali proste, pożywne, zdrowe śniadanie.
Podczas przerwy, miłych gości poczęstowaliśmy przekąskami motywacyjnymi, które zostały przygotowane przez uczniów Technikum Gastronomicznego pod okiem pani Weroniki Hańczyk i Danuty Borejsza-Wysockiej. Obie panie prowadzą zajęcia z przedmiotów zawodowych. To nie koniec atrakcji! Chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Podejmij wyzwanie” polegającym na podciągnięciu się na drążku. Na  zwycięzców: dziewczynę i chłopaka czekały atrakcyjne nagrody.
Druga część konferencji także była ciekawa. Nasz nauczyciel matematyki, pan Robert Kędziora jest z przekonania i dla swojego zdrowia weganinem, który w dodatku uczestniczył w wielu ultra maratonach. Jak się biega na roślinach i czy warto, wszyscy mogli ocenić. Gromkie brawa na zakończenie świadczyły niewątpliwie o ciekawym wystąpieniu. 
To jeszcze nie koniec atrakcji! Pan Marek Kwiatkowski z „GACA SYSTEM”
udowodnił, że motywacja jest siłą do pokonywania trudności i realizacji nowych wyzwań.
W tym wypadku warto skupić się na motywacji do ćwiczeń i motywacji do utrzymania prawidłowej wagi ciała. Cóż, wygląda na to, że efekty mogą być faktycznie zachwycające, a metoda pana Konrada Gacy przynosi efekty. Zaproszeni uczniowie mogli obejrzeć przemianę wielu osób,  również pewnego nastolatka.
Aby pokochać nowy styl życia trzeba zacząć od przeanalizowania wyników składu ciała. Dzięki pani Agnieszce Ludwiszewskiej wszyscy mogli odszyfrować zapisy w swoich osobistych wynikach.
Na zakończenie konferencji, wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Krzysztoń wylosowała szczęśliwe numerki z prezentami, natomiast pani Klaudia Janiszewska – nasza trenerka i nauczyciel wychowania fizycznego wręczyła nagrody dla najlepszej dziewczyny i najlepszego chłopaka w konkursie „Podejmij wyzwanie”.
Mamy nadzieję, że wielu uczestników konferencji podejmie wyzwanie i samodzielnie lub pod okiem specjalisty, zmotywuje się do zmiany stylu życia na bardziej zdrowy i utwierdzi się w przekonaniu, że warto ćwiczyć nie tylko ciało, ale i mózg.
Zapraszamy w przyszłym roku!

Zespół Promocji Zdrowia
ZS w Bolechowie


Copyright © 2018 | www.zsbolechowo.pl | All Rights Reserved!